ارتباط اسرارآمیز زمین و ماه که از آن بی خبرید!

به گزارش وبلاگ کانادا، زمین در گوشه کوچک منظومه شمسی آنقدر تاثیرگذار است که تشکیل آب در ماه مستقیماً به میدان مغناطیسی آن وابسته است. در حال حاضر، دانشمندان حتی بیشتر در خصوص اهمیت این فعل و انفعالات زمین به ماه می دانند و راه کاملا جدیدی را کشف نموده اند که زمین به تشکیل آب در ماه یاری می نماید.

ارتباط اسرارآمیز زمین و ماه که از آن بی خبرید!

به گزارش خبرگزاری وبلاگ کانادا ، یک مطالعه نو نشان می دهد که امواج الکترون هایی که به طور غیرمستقیم از زمین و خورشید به ماه می رسند، در تشکیل آب یخ زده در سطح آن نقش دارند. این الکترون ها هنگام عبور ماه از دم مغناطیسی زمین به آن برخورد می نمایند، ردی مغناطیسی که زمین هنگام حرکت در فضا از خود با جا می گذارد. درون دم مغناطیسی لایه ای پلاسمایی است که از الکترون ها و یون های بسیار باردار تشکیل شده است.

دانشمندان قبلا نقش دم مغناطیسی و مگنتوسفر را در شکل گیری آب در ماه آنالیز نموده بودند. مگنتوسفر زمانی ایجاد می گردد که میدان مغناطیسی محافظ زمین باد خورشیدی را دفع می نماید و اثرات مختلفی در پی آن ایجاد می گردد.

شوای لی، دانشمند سیاره شناس از دانشگاه هاوایی در مانوآ، می گوید: این پدیده یک آزمایشگاه طبیعی برای مطالعه فرآیندهای تشکیل آب های سطحی ماه فراهم می نماید. زمانی که ماه خارج از دم مغناطیسی است، سطح ماه با باد خورشیدی بمباران می گردد. در داخل دم مغناطیسی، تقریبا هیچ پروتون باد خورشیدی وجود ندارد و انتظار می رفت که تشکیل آب تقریبا به صفر برسد.

او ادامه می دهد: با این حال، تجزیه و تحلیل از راه دور نشان می دهد که این طور نیست. مطالعات قبلی به یون های هیدروژنی بادهای خورشیدی پرداخته که در ماه آب فراوری می نمایند، اما به نظر می رسد این آب از زمانی که در داخل دم مغناطیسی از سطح ماه در برابر بادهای خورشیدی محافظت می گردد، در حال شکل گیری است.

محققان فکر می نمایند نیروهای دیگری در کار هستند؛ به ویژه الکترون ها. یکی از حالت هایی که می توان این پدیده را شرح داد این است که بگوییم الکترون های پرانرژی با خاک ماه واکنش می دهند و هیدروژن به دام افتاده را آزاد می نمایند که می تواند منجر به شکل گیری آب باشد.

لی می گوید: در دم مغناطیسی، ممکن است فرآیندهایی دیگر یا منابع نوی از آب وجود داشته باشد که مستقیما با کاشت پروتون های باد خورشیدی مرتبط نباشد. به طور خاص، تابش الکترون های پر انرژی اثراتی مشابه پروتون های باد خورشیدی از خود نشان می دهد.

البته برای رسیدن به شرحات نهایی، مشاهدات و آزمایش های بیشتری روی سطح ماه مورد احتیاج است. دانشمندان به دلایل زیادی مجذوب فهم نحوه شکل گیری آب روی سطح ماه هستند. از جمله اینکه این موضوع بیشتر در خصوص گذشته زمین به ما می آموزد، و بعلاوه برای اینکه بفهمیم چگونه می توانیم درازمدت روی سطح ماه زندگی کنیم، اهمیتی حیاتی دارد.

منبع: popularmechanics

  • آخرین ابرماه سال جاری را از دست ندهید!

  • گنج گرانبهایی که از فضا به زمین رسید

227227

منبع: خبرآنلاین

به "ارتباط اسرارآمیز زمین و ماه که از آن بی خبرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط اسرارآمیز زمین و ماه که از آن بی خبرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید