بازشناسى موسسات آموزشى معتبر با مراجعه به وبسایت وزارت علوم امکان پذیر شد

به گزارش وبلاگ کانادا، مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی وزارت علوم گفت: یکی از راه های تشخیص معتبر بودن موسسات آموزشی مراجعه به سایت وزارت علوم است.

بازشناسى موسسات آموزشى معتبر با مراجعه به وبسایت وزارت علوم امکان پذیر شد

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ کانادا، فرزانه شمیرانی، مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در مورد چگونگى بازشناسى موسسات آموزشى معتبر از غیرمعتبر گفت: یکی از راه های تشخیص، مراجعه به سایت وزارت علوم به نشانی ngp.msrt.ir/fa/grid/277 است که در بخش دانشگاه ها و پژوهشگاه ها منوی موسسات آموزش عالی آزاد، اسامی تمامی موسسات دارای مجوز درج شده و راه اندازی آن بازخورد خوبی نیز داشته است.

شمیرانی در این باره گفت: با پیشرفت تکنولوژی و گسترش فضای مجازی، افراد به راحتی و با کمترین هزینه می توانند در سطح وسیعی کسب وکار و فعالیت خود را معرفی و توجه طیف گسترده ای از مخاطبان را جلب نمایند. یکی از انواع تبلیغاتی که به تعداد زیاد در فضای مجازی و حتی بر در و دیوار خیابان های شهر دیده می شود، مربوط به برگزاری دوره های مختلف روان شناسی، کسب وکار، مدیریت، زبان، حقوق و … در مؤسسات آموزشی است. بسیاری از این مراکز، انجمن های علمی و مؤسسات که با سو استفاده از نام دانشگاه های معتبر نیز فعالیت می نمایند غیرمجاز هستند، به مخاطبان خود وعده اعطای گواهی نامه سرانجام دوره مورد تأیید وزارت علوم و با ترجمه رسمی را نیز می دهند.

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه سوال بسیاری از افرادی که به حضور در چنین دوره هایی تمایل دارند این است که چگونه می توان مؤسسات معتبر و غیرمعتبر را از هم تشخیص داد و با اطمینان در دوره های آموزشی موردنظر شرکت کرد؟ توضیحاتی ارائه کرد.

وی در تشریح فرایند دریافت مجوز برای تأسیس یک مؤسسه آموزش عالی، گفت: نخست در زمینه احتیاجسنجی یک پایش استانی و یک پایش کشوری داریم که در هر استان چه تعداد مؤسسه مشغول فعالیت هستند و در چه زمینه هایی فعالیت می نمایند و در این مورد بر اساس سند آمایش آموزش عالی عمل می کنیم، زیرا نوع فعالیت و احتیاج های هر استان با مناطق دیگر متفاوت است. افرادی که درخواست تأسیس مؤسسه می دهند، پس از آنالیز های لازم و در صورت دارا بودن همه شرایط اولیه، تأییدیه مقدماتی را انجام می دهیم. در ادامه از مؤسسه می خواهیم مجموعه ای از اسناد و مدارک مورد احتیاج را ارائه دهند که این مدارک باید ویژگی ها و شرایطی که در قانون لحاظ شده را دارا باشند. مرحله بعد از اخذ مدارک، گزینش درخواست نمایندگان و تأیید صلاحیت از سوی مراجع قانونی است.

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم اضافه کرد: پس از تأیید های اولیه، درخواست را به شورای گسترش آموزش عالی وزارتخانه ارسال و مجوز اصولی را دریافت می کنیم. پس از این مرحله، درخواست نماینده باید مکان و امکانات خود را معرفی کند تا پس از بازدید و تأیید دارا بودن شرایط لازم، مجوز قطعی را از شورای گسترش اخذ کند. افراد پس از دریافت مجوز باید نام مؤسسه خود را پس از تأیید در اداره کل ثبت شرکت ها، ثبت نمایند. گفتنی است که به هر مؤسسه براساس نوع فعالیتش مجوز برگزاری دوره داده می شود و در ابتدای فعالیت نیز تعداد دوره هایی که به مؤسسه اجازه برگزاری آن ها داده می شود، محدود است.

وی ادامه داد: همراه با درخواست دوره، مؤسسه باید یک پروپوزال شامل اهداف و نتیجه موردنظر برای برگزاری دوره و همچنین معرفی استاد متخصص و صاحب صلاحیت جهت تدریس دوره درخواستی را ارائه دهد. پس از آنالیز کارشناسی و تأیید به شرط اینکه نام دوره با یک دوره مقطع دار همپوشانی نداشته باشد، با برگزای دوره موافقت می شود. از این رو بر مؤسسات آموزش عالی زیر نظر وزارت علوم چه پیش از تأسیس و چه در حین برگزاری کارگاه ها نظارت کافی صورت می پذیرد تا مخاطبان از استاندارد بودن کیفیت دوره ها اطمینان یابند.

شمیرانی در پاسخ به این پرسش که افرادی که قصد شرکت در یک دوره آموزشی را دارند، چگونه می توانند بین مؤسسات دارای مجوز معتبر که مدارک آنان مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین قابل ترجمه رسمی است و مؤسسات غیرمجاز که مدعی ارائه مدرک مورد تأیید وزارت علوم با قابلیت ترجمه رسمی هستند، تشخیص دهند؟، اعلام کرد: یکی از راه های تشخیص، مراجعه به سایت وزارت علوم است که در بخش دانشگاه ها و پژوهشگاه ها منوی مؤسسات آموزش عالی آزاد، اسامی تمامی مؤسسات دارای مجوز درج شده (https://ngp.msrt.ir/fa/grid/277) و راه اندازی آن بازخورد خوبی نیز داشته است. افراد با آنالیز اسامی مؤسسات مجاز می توانند با اطمینان نسبت به ثبت نام در دوره اقدام نمایند. قابل ذکر است اطلاعات مؤسسات در حال به روزرسانی است.

وی ادامه داد: از آنجایی که انجمن های علمی، مراکز و مؤسسات متفرقه ای که بدون اخذ مجوز از معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدام به برگزاری دوره های آموزشی می پردازند و ادعای اعطای مدرک و گواهی نامه سرانجام دوره مورد تأیید وزارت علوم که قابلیت ترجمه رسمی دارند، می نمایند و همچنین با توجه به این نکته که طی سال های گذشته ما کنترل خیلی دقیقی روی گواهی نامه صادرشده از سوی مؤسسات نداشتیم، در این راستا دو سال پیش، سامانه vohec (www.vohec.ir) راه اندازی شد.

شمیرانی توضیح داد: در این سامانه علاوه بر فهرست اسامی مؤسسات دارای مجوز، برای افرادی که در دوره های برگزار شده توسط مؤسسات آموزش عالی آزاد شرکت نموده و به اخذ گواهی نامه سرانجام دوره پرداخته اند امکان استعلام صحت مدرک سرانجام دوره ای که شرکت نموده اند وجود دارد. برای شرکت نمایندگان در دوره های مؤسسات آموزش عالی با دریافت مدارک لازم یک کُد شناسه صادر می شود که با این کُد در دوره شرکت می نمایند. گواهی نامه هایی که پس از سرانجام دوره از سوی مؤسسات صادر می شوند نیز دارای کاغذ مخصوص و هولوگرام و چاپ مخفی امنیتی (UV) هستند که از یک سو امکان جعل آن وجود ندارد و از سویی دیگر با گواهی نامه های صادره از سایر مراکز مدعی و تقلبی به وضوح قابل تشخیص هستند. به علاوه دانش پذیر پس از دریافت گواهی سرانجام دوره، اگر مدرکش معتبر باشد با وارد کردن شماره سریال گواهینامه، تصویری از عین گواهینامه فرد در سامانه vohec وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نمایش داده می شود. مؤسسات غیرمجاز و مراکز متعدد مدعی برگزاری دوره های معتبر از وزارت علوم، چنین گواهی نامه ای ندارند. در ضمنً درخصوص ترجمه رسمی مدارک، کلیه مدارکی که از سوی این وزارتخانه صادر می شود قابل ترجمه رسمی و تأیید از سوی وزارت دادگستری و وزارت خارجه است.

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم، تأکید کرد: افراد قبل از ثبت نام در یک دوره، حتماً باید به وسیله سایت وزارت علوم یا تماس با تلفن مستقیم 82233881 نسبت به معتبر بودن یا معتبر نبودن مؤسسه، اطمینان حاصل نمایند.

شمیرانی اظهار کرد: در بعضی مؤسسات دوره هایی بخصوص با نام DBA و MBA برگزار و این طور تبلیغ می شود که این دوره ها معادل مدرک کارشناسی ارشد و دکترا هستند، درحالی که اینگونه نیست. اصولاً دوره های آموزش عالی آزاد، دوره های کوتاه مدت و حرفه ای هستند که سرانجام آن ها منجر به دریافت مدرک مقطع دار آموزش عالی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) نمی شود. مدت این دوره ها نیز بین 4 تا 400 ساعت متغیر است. یک نکته قابل ذکر درباره گواهی نامه های سرانجام دوره همه مؤسسات نیز این است که نباید در آن ها ترم و معدل درج شود.

وی با اشاره به برخورد قانونی با تخلفات در زمینه برخورد با مؤسسات غیرمجاز و دوره های غیرمعتبر نیز اظهار کرد: در وزارت علوم، مرکزی با عنوان نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت و دفتر حقوقی وجود دارد که در صورت دریافت گزارشات تخلف، موارد را به این دو واحد ارجاع می دهیم و آن ها براساس مدارک و مستندات و نوع جُرم اجرا شده، به وسیله مراجع قانونی نسبت به پلمپ مراکز متخلف اقدام می نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "بازشناسى موسسات آموزشى معتبر با مراجعه به وبسایت وزارت علوم امکان پذیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازشناسى موسسات آموزشى معتبر با مراجعه به وبسایت وزارت علوم امکان پذیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید