آغاز فصل هشتم کاوش در شهر هخامنشی بدون باستان شناسان آلمانی

به گزارش وبلاگ کانادا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، آغاز فصل هشتم کاوش در شهر هخامنشی بدون باستان شناسان آلمانی صورت گرفت.

آغاز فصل هشتم کاوش در شهر هخامنشی بدون باستان شناسان آلمانی

داستان چیست؟

مستوفیان پیرامون شروع فصل هشتم کاوش در شهر هخامنشی بدون باستان شناسان آلمانی گفت: قرار بر این بود تا در این فصل از کاوش باستان شناسان آلمانی در منطقه حضور یابند و امر کاوش را ادامه دهند اما به علت وجود ویروس کرونا و عدم صدور ویزا آنها نتوانستند در منطقه حضور یابند.

وی اضافه کرد: هم اکنون فصل هشتم کاوشها در این تپه باستانی توسط باستان شناسان ایرانی در حال اجرا است.

جعفری کارشناس باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی خراسان شمالی نیز در ابتدای ماه جاری اظهار نموده بود: کاوشها یک ماه تا 45 روز طول خواهند کشید.

وی اضافه کرد: قرار بر این است تا طی این فصل از کاوش، بر روی بخشهای دیگر ساختمانهای هخامنشی کار و آزاد سازی گردد و سایت به سوی جهانگردپذیر شدن پیش رود.

جعفری ادامه داد: قصد بر این است تا طی این فصل، بخشهای خشتی از دل خاک خارج شوند.

با توجه به شواهد باستان شناختی، محوطه ریوی یکی از مهمترین محوطه های دوران تاریخی شمال شرق کشور است که پژوهش های باستان شناسی هدفمند در آن می تواند موجب ارتقای شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت جهانگردی در خراسان شمالی گردد.

در فرایند کاوشهای باستان شناسی که در محوطه تاریخی ریوی تا به امروز اجرا شده، نتایج چشمگیری از وجود یک محوطه تاریخی عظیم بدست آمد که از حدود 1700 سال پیش از میلاد تا اواخر دوران ساسانی، حدود 2300 سال تداوم استقراری داشته است.

اهمیت محوطه ریوی در این است که وسعت آن در دوران هخامنشی به بیش از 110 هکتار رسیده و به نظر می رسد و یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور بوده است، براساس این پژوهش ها، از دوران اشکانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان شناسی مختلفی از محوطه ریوی بدست آمده که نشان از توالی استقراری پس از دوران هخامنشی در محوطه ریوی بوده است.

با شروع پژوهش ها در ریوی، با توجه به اهمیت علمی و جهانگردی این اثر تاریخی، اداره کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی خراسان شمالی با همکاری موسسه باستان شناسی آلمان، برنامه منظمی را تحت عنوان پروژه باستان شناسی ریوی جهت کاوش و پژوهش های باستان شناسی به مدت 5 سال برنامه ریزی کرد.

موسسه باستان شناسی آلمان یکی از مهمترین تشکیلات علمی باستان شناسی در سطح جهانی است که 12 شعبه در مهمترین مناطق فرهنگی و تاریخی سراسر جهان دارد. یکی از این شعبات موسسه باستان شناسی آلمان در ایران است که حدود 55 سال در ایران فعالیت علمی دارد. پیش از شروع پژوهش های باستان شناسی در محوطه تاریخی ریوی بیشترین فعالیت این موسسه در مناطق مرکزی و شمال غربی ایران بود، اما اهمیت علمی و فرهنگی محوطه تاریخی ریوی موجب شد تا این موسسه برای اولین بار در منطقه شمال شرقی ایران پژوهش های باستان شناسی مشترک را شروع کند.

از سال 1394 تا به امروز پژوهش های مشترک ایرانی- آلمانی در محوطه ریوی و دشت سملقان هرساله در شهریور و مهر اجرا شده و در این فرایند متخصصان مختلف علوم باستان شناسی، جغرافیا، ژئوفیزیک، ژئومورفولوژی و زیست محیط از دانشگاه مونیخ، دانشگاه برلین، دانشگاه تهران و دانشگاه شهید بهشتی تهران فعالیت های پژوهشی متعددی انجام داده اند که مقرر شده این فعالیتها به مدت 5 سال دیگر ادامه یابد.

همچنین با توجه به اهمیت ها و پتانسیل های جهانگردی و اشتغالزایی این محوطه تاریخی، با حمایت های استانداری خراسان شمالی طرح ایجاد سایت موزه جهانگردی محوطه تاریخی ریوی در کارگروه جهانگردی و شورای برنامه ریزی استان مصوب شد و انتظار می رود همگام با فعالیت های پژوهشی، بستر و زمینه لازم جهت جذب جهانگرد و اشتغالزایی پایدار در محوطه تاریخی ریوی فراهم گردد.

تا به امروز هفت فصل فعالیت های باستان شناسی و بازسازیی در محوطه تاریخی ریوی اجرا شده که دو فصل آن توسط کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و جهانگردی استان بود و پنج فصل آن بصورت مشترک با همکاری موسسه باستان شناسی آلمان انجام شد.

فصل اول مطالعات باستان شناسی محوطه تاریخی ریوی در اردیبهشت سال 1391 انجام شد و در این فصل علاوه بر کاوش لایه نگاری در تپه ریوی الف، محدوده عرصه و حریم محوطه معین و میله کوبی شد.

فصل دوم کاوش باستان شناسی محوطه ریوی در خرداد 1393 انجام و طی این فصل دو گمانه لایه نگاری در تپه ریوی ب و تپه ریوی ث ایجاد شد.

با توجه به شناختی که از محوطه طی کاوش های فصل اول و دوم حاصل شد فصل سوم مطالعات باستان شناسی محوطه تاریخی ریوی در اردیبهشت 1395 با همکاری موسسه باستان شناسی آلمان بصورت مشترک انجام شد و این همکاری سرشروع پنج سال همکاری مشترک باستان شناسی بین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی خراسان شمالی و موسسه باستان شناسی آلمان بود.

فصل چهارم این مطالعات نیز به صورت مشترک ایرانی- آلمانی در آبان سال 1395 انجام شد که طی این فصل پژوهشگران مختلفی از دانشگاه مونیخ، دانشگاه برلین، دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشگاه تهران این گروه مشترک را همراهی کردند. انجام آنالیز ژئوفیزیک، انجام آنالیز ژئومورفولوژی و ایجاد ترانشه های گسترده باستان شناسی از مهمترین فعالیتهای این فصل بود.

فصل پنجم در مهر و آبان سال 1396 به انجام رسید، دستاوردهای این فصل بسیار ارزشمند و متفاوت با فصلهای گذشته بود. در بخش جنوبی محوطه بخش هایی از یک بنای خشتی عظیم با یک تالار، ایوان ستون دار کشف شد و در بخش شمالی محوطه گورستانی از اوایل دوره آهن شناسایی شد. در این فصل، گروه ژئومورفولوژی دانشگاه برلین فاز دوم مطالعات ژئومورفولژی منطقه را انجام داد و گروه محیط زیست دانشگاه یزد انجام پژوهش های باستان محیط زیست در دشت سملقان را شروع کرد.

فصل ششم در مهر و آبان سال 1397 به انجام رسید. با توجه به کشف یک تالار ستون دار و ساختمان خشتی عظیم در بخش جنوبی محوطه ریوی و همچنین با توجه به اهمیت گورستان کشف شده، در فصل ششم نیز تمرکز مطالعات بر روی آنها بود. بنابراین طی این فصل بخش های بیشتری از این آثار مورد پیگردی و کاوش نهاده شد. طی همین فصل فعالیتهای بازسازیی و حفاظتی از بناهای کشف شده، با یاری پژوهشکده بازسازی پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور شروع شد. بنابراین علاوه بر ایجاد سقف فلزی بر روی گمانه های کاوش شده آثار معماری خشتی نیز بازسازی و ساماندهی شدند.

فصل هفتم در مهر و آبان سال 98 به انجام رسید. در فرایند این فصل نیز تمرکز کاوش بر روی ساختمان تالار ستون دار، ساختمان خشتی G و گورستان عصر مفرغ ریوی بود. همچنین، در این فصل به همت معاونت میراث فرهنگی استان سه پروژه بازسازیی و ساماندهی نیز در محوطه ریوی طراحی و اجرا شد. پروژه ایجاد دیوار حفاظتی در محل تپه ریوی D، تهیه طرح سایت پلان جهانگردی محوطه تاریخی ریوی و ایجاد سقف حفاظتی بر روی آثار معماری کشف شده، فعالیت هایی بودند که همگام با مطالعات باستان شناسی در فصل هفتم به انجام رسید.

منبع: همگردی

به "آغاز فصل هشتم کاوش در شهر هخامنشی بدون باستان شناسان آلمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز فصل هشتم کاوش در شهر هخامنشی بدون باستان شناسان آلمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید