مجلس نظارت استصوابی شورای نگهبان را اصلاح کرد

به گزارش وبلاگ کانادا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) و در ادامه آنالیز طرح اصلاح بعضی قوانین راجع به انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و شورا های اسلامی ماده دو این طرح را تصویب کردند.

مجلس نظارت استصوابی شورای نگهبان را اصلاح کرد

به گزارش ایسنا، براین اساس ماده سه قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به توضیح زیر اصلاح می گردد:

ماده 3 - نظارت بر انتخابات مجلس شورای اسلامی به عهده شورای نگهبان است این نظارت استصوابی است و شامل مراحل اجرایی انتخابات از جمله تایید و رد صلاحیت نامزد ها طبق مواد این قانون می گردد.

در جریان آنالیز این ماده، ادیانی نماینده قائمشهر خواهان حذف عبارت طبق مواد این قانون شد با این استدلال که این عبارت خلاف قانون است که لاریجانی در پاسخ به او گفت که این موضوع هیچ اشکال شرعی و قانونی ندارد.

علی مطهری نماینده تهران به عنوان مخالف حذف این ماده گفت: با توجه به تصویر شورای نگهبان از اصل 99 قانون اساسی، نظارت شورای نگهبان بر انتخابات استصوابی و شامل تمام مراحل اجرایی و تایید و رد صلاحیت ها می گردد لذا نمی توان این ماده را حذف کرد وگرنه درخواست بنده و بسیاری از نمایندگان حذف این ماده بود.

وی ادامه داد: بنده نظارت استصوابی فعلی را به هیچ وجه قبول ندارم نظارت استصوابی یعنی آنکه براساس اسناد و مدارک صورت گیرد، اما امروز نظارت دل به خواهی و گزافی است که به کشور آسیب می زند به همین دلیل ما در انتهای این ماده قید طبق مواد قانون را اضافه کردیم، چون نظارت استصوابی امری بدون مرز نیست بلکه در چارچوب قانون باشد.

مطهری اعلام کرد: مواد قانونی نمی تواند با هم متضاد باشد ما مراجع چهارگانه را برای استعلام در زمان آنالیز صلاحیت ها معین کردیم پس نمی گردد صدر و ذیل این طرح با یکدیگر مغایر باشد در واقع ما در این ماده اصلاحی در نظارت استصوابی ایجاد کردیم.

دهمرده نماینده زابل به عنوان موافق حذف اظهار کرد: قرار بود این طرح به گونه ای باشد که هرکسی به خودش اجازه ندهد گزارش ناصواب درباره کاندیدا ارائه کند ما می خواستیم هزینه این کار را بالا ببریم، اما بعد طرح دستکاری شد. با این ماده و صندلی شورای نگهبان چه می گردد.

به گزارش ایسنا، در نهایت این پیشنهاد رای نیاورد و نمایندگان کل ماده دو را تصویب کردند.

منبع: فرارو

به "مجلس نظارت استصوابی شورای نگهبان را اصلاح کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس نظارت استصوابی شورای نگهبان را اصلاح کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید