مقایسه ای دیدنی بین دو جنگنده اف 22 و سوخو 57

به گزارش وبلاگ کانادا، در این مطلب به مقایسه رجحان دو جنگنده سوخو 57 روسی و F-22 رپتور آمریکایی از نظر رادارگریزی، مانورپذیری، کارایی، شعاع برد رادار ها و... پرداخته ایم.

مقایسه ای دیدنی بین دو جنگنده اف 22 و سوخو 57

به گزارش پارسینه، این دو جنگنده را هرگز نمی توان با یک دیگر مقایسه کرد، چون هیچ وقت در کنار هم نیستند و یک ارتش هیچگاه به طور همزمان این دو را ندارد.

هر دو جنگنده برای یک نوع مأموریت طراحی شده اند.

اف 22 یک جنگنده بسیار پرسرعت با کارایی بسیار بالا است. اما مزیت سوخو نسبت به این جنگنده از لحاظ مانور پذیریش بهتر است.

علت اصلی ساخت اف22 رادار گریز بودنش بود که یکی از برترین جنگنده های رادارگریز دنیا است.

رنگش هم یک نوع اپوکسی است که مانع سوختنش و در نتیجه بهتر رادارگریز بودنش است. این جنگنده که طول 19 متری دارد در رادار به مقدار یک پشه دیده میگردد؛ در واقع اصلا دیده نمیگردد. ولی سوخو اصلا رادارگریز نیست و در رادار فقط بخش جلویی اش دیده نمیگردد. درواقع به شکل بازی قدیمی PAC-MAN دیده میگردد.

سوخو 57 اگر در پشت یک جنگنده دیگر باشد، در رادار دیده نمیگردد. چون قسمت جلو کاملا رادار گریز است، ولی از بغل و پشت دیده میگردد.

از نظر رادارگریزی اف22 قطعا برنده است. از دید مانورپذیری اف22 مانورپذیر ترین جنگنده آمریکایی است. علت اصلی این مانورپذیری باله هایی است که جلوی خروجی موتور تعبیه شده است.

با این وجود سوخو57 مانورپذیرتر است. موتور های سوخو57 در جلویشان بالی قرار ندارد که تغییر جهت هواپیما را گردن بگیرد، اما خروجی موتور ها طوری است که مثل یک خرطوم دورتادور حرکت می نماید.

در حقیقت طراحی موتور های سوخو57 این جنگنده را به عنوان مانورپذیرترین جنگنده دنیا تبدیل نموده است.

از لحاظ کارایی هردو جنگنده 70 هزار پوند رانش ایجاد مینمایند. حداکثر سرعت اف22، 2414 کیلومتر است و با یک باک هم 2900 کیلومتر پرواز میکند. اوج ارتفاعش هم تا 65 هزار پا است.

موتور سوخو57، 79400 پوند رانش دارد یعنی قدرت بیشتری نسبت به اف22 دارد، اما سرعت کمتری دارد.

سوخو57، 2130 کیلومتر بر ساعت سرعت دارد. بعلاوه هزارپا بیشتر از اف22 ارتفاع میگیرد یعنی به 66هزارپایی میرسد. درواقع به لحاظ کارایی تقریبا باهم برابرند.

به لحاظ شعاع برد رادار ها اف22 برد بیشتری دارد و شعاع بزرگتری را پوشش میدهد. یعنی اگر در یه محدوده قرار بگیرند اف 22، زودتر سوخو را شناسایی میکند؛ که به علت شرایط اگزوزهایشان است؛ که اف 22 راحت تر خودش را پنهان میکند نسبت به سوخو57. بنابراین در این قسمت اف 22 پیروز میدان است.

اف 22 سه قسمت برای حمل سلاح دارد. میتواند موشک های هوا به هوا و هوا به زمین و انواع بمب را حمل کند.

در قسمت بال راستش یک m61 Vulcan قرار گرفته است که یک مسلسل قوی است که در هر دقیقه 6000 گلوله شلیک کند. یعنی در هر ثانیه 100 گلوله شلیک میکند.

این مسلسل با هوا خنک میگردد به این صورت که اگر در زمین استفاده گردد پس از مدتی استفاده باید استراحت داده تا خنک گردد. سوخو57 دو جایگاه سلاح مختلف دارد که در هر جایگاه میتواند 4 موشک حمل کند که روس ها در هر جایگاه از موشک k-77 استفاده می نمایند که 193 کیلومتر برد دارند.

اف22 هم موشک های AIM-120 دارد؛ که 180 کیلومتر برد دارد. در این حوزه تقریبا برابر هستند. اف 22 سلاح بیشتری حمل میکند و، ولی سوخو57 برد موشک هاش بیشتر است.

کارشناسان هوافضا معتقدن اگر این دو جنگنده باهم مسابقه بدهند احتمال پیروزی اف 22 بیشتر است.

منبع: فرارو

به "مقایسه ای دیدنی بین دو جنگنده اف 22 و سوخو 57" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه ای دیدنی بین دو جنگنده اف 22 و سوخو 57"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید