چند روش موثر برای تسکین و درمان گلودرد

به گزارش وبلاگ کانادا، اغلب گلودرد با علائمی مثل خارش، سوزش و تورم و التهاب در گلو تجربه می گردد؛ اما می توان با انجام اقداماتی این علائم را تا حد زیادی کاهش داد.

چند روش موثر برای تسکین و درمان گلودرد

به گزارش وبلاگ کانادا، شاید برای شما هم پیش آمده است که صبح با گلودرد از خواب بیدار شوید؛ گلودردی که پایدار نیست و به تدریج تا اواسط روز از بین می رود اما همان چند ساعت وجود این احساس در گلو شما را آزرده است. از طرفی با توجه به افزایش بیماری های تنفسی در فصول سرد سال و وجود آلودگی هوا، گلودرد می تواند معضل مشترک خیلی از ما در این روزها باشد.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، راهکارهای ساده برای اجتناب از درد گلو به وسیله کارشناسان شامل موارد زیر است:

- غرغره آب نمک: نمک تورم و التهاب مخاط را از بین می برد و به تسکین گلودرد یاری می نماید. یک قاشق چای خوری نمک را می توان با 8 اونس آب گرم ترکیب کرد و آن را برای چند ثانیه غرغره کرد و بعد از دهان خارج کرد. این کار باید چند بار تکرار گردد.

- استفاده از قرص های مکیدنی: بعضی از قرص های مکیدنی ضد گلودرد حاوی منتول هستند. منتول عنصری است که بافت گلو را بی حس می نماید و با تسکین موقت سوزش و درد گلو همراه است. آبنبات های نعناع هم همین تاثیر را دارند.

- تسکین درد با داروهای بدون نسخه: مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده اعلام نموده که ویروس ها اغلب باعث گلودرد هستند پس گلودرد با آنتی بیوتیک درمان نمی گردد. داروهای ضد التهابی مانند آسپرین یا ناپروکسن می تواند به کاهش التهاب و تورم گلو یاری کند.

  • ادویه هایی که حکم آنتی بیوتیک دارند | اگر آنفلوانزا گرفتید و گلو درد دارید این خوراکی ها را بخورید
  • اینفوگرافیک | دمنوش های معجزه آسا برای درمان سرفه | اگر حالت سرماخوردگی دارید این دمنوش ها را بنوشید

- خوردن عسل: چای گرم همراه با عسل شیرین می تواند منجر به تسکین گلو گردد و از تحریک آن برای سرفه کردن جلوگیری کند. علاوه بر این چای گرم، بدن را از کم آبی نجات می دهد و این یک گام دیگر برای درمان گلودرد است. تحقیقات در این میان نشان داده عسل خاصیت ضد سرفه دارد. سایر مایعات گرم مانند سوپ می تواند مفید باشد فقط مطمئن باشید که این نوشیدنی ها گرم هستند نه داغ؛ چون داغ بودن آنها گلو را بیشتر حساس می نماید.

  • عسل تقلبی را چگونه بشناسیم | ملاک انتخاب عسل خوب چیست؟ | گونه های مختلف عسل را بشناسید

- نوشیدن آب: آب کافی در بدن، بخشی از درمان گلودرد است. وقتی شما دچار کم آبی هستید دهان بزاق کافی برای مرطوب نگه داشتن گلو فراوری نمی نماید و همین اتفاق تورم و التهاب را افزایش می دهد.

- استفاده از دستگاه های مرطوب کننده: تنفس در هوای مرطوب می تواند به تسکین بافت متورم در بینی و گلو منجر گردد. استفاده از دستگاه های مرطوب کننده راه عالی برای افزایش رطوبت هوای اتاق است. با گذشت زمان و با تنفس چنین هوایی، گلو درد تسکین می یابد.

- مصرف آنتی بیوتیک: ویروس ها بیشترین نقش را در ابتلا به گلودرد دارند اما باکتری هایی مانند استرپتوکوک، باعث گلودرد استرپتوکوکی می شوند. در این هنگام استفاده از آنتی بیوتیک ها برای خلاص شدن از باکتری ها می تواند مفید باشد که البته احتیاج به نسخه پزشک دارد. از قلم نیاندازید که مصرف آنتی بیوتیک ها نباید خودسرانه متوقف گردد، حتی زمانی که علائم گلودرد متوقف شده اند. بدون در نظر گرفتن دوره کامل مداوا، گلودرد ممکن است با علائم بدتری بازگردد.

در نهایت اگر درد گلو بخصوص هنگام بلع شدید بود و با تب بالا، استفراغ و یا احساس تهوع همراهی کرد، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

منبع: همشهری آنلاین

به "چند روش موثر برای تسکین و درمان گلودرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند روش موثر برای تسکین و درمان گلودرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید